Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07AAFPV8688L1ZM
Call 08047636167 85% Response Rate
Send Enquiry
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 1 Pin |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP68 |
| Colour | Green |
Additional Information:
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 7 Pin |
| Current Rating | 5 A |
| Application | EV, Car, Bus |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Seal Type | IP65 |
| Body Material | Nylon |
| Colour | Black |
| Pack Size | 100 Piece |
View Complete details
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 9 Pin |
| No. Of Pins | 9 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Gender | Male |
| Material | PBT, Nylon |
| Body Material | Nylon |
| Housing Material | Nylon |
| Operating Voltage | 48 V |
| Colour | White |
| Pack Size | 500 Piece |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 16 Pin |
| Application | Car, Bus, Truck, EV |
| Material | PP, Nylon, PBT |
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Seal Type | IP65 |
| Body Material | Nylon |
| Operating Voltage | 24 V |
| Colour | White |
| Pack Size | 200 Piece |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 6 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 25 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | White |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 3 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | Black |
View Complete details
| Connector Type | Female |
| Pin Count | 10 Pin |
| Current Rating | 5 A |
| Application | Car, Bus, Three Wheeler, EV |
| Material | Nylon, PBT, PP |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Seal Type | IP65 |
| Body Material | Nylon |
| Colour | Black |
View Complete details
| Pin Count | 1 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
| Quantity | 250 |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 2 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | White |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 3 Pin |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 110 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | India |
| Colour | White |
View Complete details
| Connector Type | Female |
| Pin Count | 6 Pin |
| Application | Bus, EV, Car, Two Wheeler, Truck, Three Wheeler |
| Material | Nylon |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Colour | White |
| Pack Size | 200 Piece |
6 Way Female Electrical Connector used for safe and stable electrical connections in vehicles, machinery, and electronic systems. Made from high-quality nylon material with durable metal terminals, offering excellent insulation, heat resistance, and long-lasting performance.
View Complete details
| Connector Type | Circular |
| IP Rating | IP68 |
| Contact Gender | Male |
| Number of Pins | 4 Pin |
| Current Rating | 5 A |
| Gland Entry | 4 Way |
| Color | White |
| Mounting Style | Inline |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 1 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 25 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 2 Pin |
| Colour | Black |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 3 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 6 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 4 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 7 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 7 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 6 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 9 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 2 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 2 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 3 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 6 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 10 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 2 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 5 Pin |
| Colour | Black |
View Complete details
| Number Of Outputs | 4 way |
View Complete details
| Pin Count | 10 Pin |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 6 Pin |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
| Pin Count | 2 Pin |
| Colour | Black |
View Complete details
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
View Complete details
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
View Complete details
View Complete details
| Color | White |
View Complete details