Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07AAFPV8688L1ZM
Call 08047636167 85% Response Rate
Send Enquiry
| Minimum Order Quantity | 2000 pcs |
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 10 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Application | Tractor, Bus, Two Wheeler, Truck, EV, Three Wheeler, Car |
| Material | PP, Nylon, PBT |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Usage/Application | AUTO PARTS |
| Connectivity Type | Male |
| Packaging Type | 250 PCS TO 500 PCS |
| Warranty | MAXIMUM 3 MONTH |
| Seal Type | IP65 |
| Operating Voltage | 48 V |
| Pack Size | 200 Piece |
| Brand | ACT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Connector Type | Female |
| Pin Count | 10 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 25 A |
| Application | Bus, Three Wheeler, Two Wheeler, Truck, EV, Car |
| Voltage Rating | 48 V |
| Material | Nylon |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Pack Size | 200 Piece |
| Colour | Black |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 2 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Material | NYLON-6,NYLON-66 |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Insulation | Nylon Insulated |
| Model | 208 |
| Brand | ACT |
| Pressure | 12 KG |
| Pin Type | 2 WAY |
| Part Number | ACT208 |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 User |
| Connector Type | Female |
| No. Of Pins | 4 Pin |
| Pin Count | 4 Pin |
| Gender | Female |
| Application | Three Wheeler, Two Wheeler, EV, Bus, Truck, Car |
| Rated Current | 20 A |
| Material | PP, PBT, Nylon |
| Rated Voltage | 48 V |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Housing Material | Nylon |
| Pack Size | 500 Piece |
| IP Rating | IP65 |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Natural Nylon |
| Configuration | 2 Way Female Connector |
| Brand | ACT |
| Color | All Color |
| Size | 6.4 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 Unit |
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 3 Pin |
| Material | Natural Nylon |
| Current Rating | 25 A |
| Packaging Type | 500 |
| Body Material | Nylon |
| Colour | White |
| Thread Size | 250S |
| Configuration | 3 Way Male Connector |
| Packing Size | 500 |
| Product Code | ACT105 |
| Series Name | 250S |
| Pin Type | 6.4 MM |
| Number of Pins | 3 |
| Model Number | ACT105 |
| Size | 6.4 mm |
| Brand | ACT |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 250 Unit |
| Connector Type | Female |
| Pin Count | 9 Pin |
| Application | Three Wheeler, Two Wheeler, Car, Bus, EV, Truck |
| Material | NYLON-6 |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Pack Size | 200 Piece |
| Brand | ACT |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Pin Count | 3 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Application | Bus, EV, Truck, Tractor, Three Wheeler, Two Wheeler, Car |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Usage/Application | Automotive |
| Material | NYLON-6 |
| Seal Type | Waterproof |
| Pack Size | 500 Piece |
| Configuration | HOLDER |
| Pin Type | 6.4 |
| Number of Pins | 3 |
| Part Number | ACT146 |
| Brand | ACT |
Specifications:
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 3 Pin |
| Application | Truck, Bus, EV, Three Wheeler, Car, Two Wheeler |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Usage/Application | Automotive |
| Material | NYLON-6,NYLON-66 |
| Operating Voltage | 24 V |
| Pack Size | 500 Piece |
| Configuration | Coaxial connector |
| Pin Type | 6.4 LOCK |
| Number of Pins | 3 |
| Part Number | ACT220 |
| Size/Dimension | 6.4 |
| Brand | ACT |
Additional Information:
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Connectivity Type | Female |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 User |
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 9 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Application | Truck, EV, Two Wheeler, Car, Bus, Three Wheeler |
| Material | PP, PBT, Nylon |
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Body Material | Nylon |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | White |
We are recognized as one of the leading manufacturer of Nine Way Male Connector. These are fabricated using modern machinery and technology by our vendors and we ensure that they are stringently tested on different parameters before being delivered to our clients. We offer this product to our valuable clients in both standard and customized options.
Specifications:
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 PCS |
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 6 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Voltage Rating | 48 V |
| Material | NYLON-6 |
| Gender | MALE CONNECTOR |
| Body Material | Nylon |
| Colour | Black |
| Brand | ACT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 500 pcs |
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 8 Pin |
| Application | Bus, Three Wheeler, EV, Car, Truck, Two Wheeler |
| Material | NYLON-6 |
| Gender | MALE CONNECTOR |
| Brand | ACT |
| Type | 8 pole |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Connector Type | Male |
| Pin Count | 1 Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Material | Nylon-6,Nylon-66 |
| Application | Three Wheeler, EV, Car, Tractor, Bus |
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Usage/Application | Automotive |
| Seal Type | IP65 |
| Operating Voltage | 48 V |
| Pack Size | 1000 Piece |
| Pin Type | 1 WAY |
| Number of Pins | 1 WAY |
| Part Number | ACT101 |
| Brand | ACT |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Connector Type | Female |
| Pin Count | 1 Pin |
| Application | Car, Truck, EV, Two Wheeler, Bus, Three Wheeler |
| Usage/Application | Automotive |
| Material | NYLON-6,NYLON-66 |
| Pin Type | 1 WAY |
| Number of Pins | 1 WAY |
| Part Number | ACT102 |
| Brand | ACT |
Additional Information:
View Complete details
| Configuration | AUTO PRATS |
| Brand | ACT |
| Number of Pins | 2 WAY |
| Material | NYLON-6 |
| Color | ALL COLOR |
| Model Number | ACT104 |
| Size/Dimension | 6.4MM |
| Pin Type | 2 WAY |
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
We are engaged in offering superior quality Eight Way Female Connector our clients at market leading prices. These are manufactured by our expert engineers and technicians using quality material in accordance to defined industry standards. Owing to their sturdy construction, high tensile strength and longer service life, these are extensively used in Automobile, Telecommunication and defense sectors.
Specifications:
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details
| Brand | ACT |
| Part Number | ACT183 |
| Usage/Application | Automotive |
| Number of Pins | 3 |
| Material | NYLON-6,NYLON-66 |
| Pin Type | 6.4 |
| Color | ALL |
| Configuration | Coaxial connector |
Additional Information:
View Complete details
| Material | NYLON-6 |
| Configuration | AUTO PRAT |
| Brand | ACT |
| Number of Pins | 2 |
| Color | ALL COLOR |
| Model Number | ACT103 |
| Size/Dimension | 6.4MM |
| Pin Type | 2 |
We are engaged in manufacturing and supplying a wide assortment of 2 Way Male Connectors using superior quality material. These are extensively used Defence Sector, Automobile and Telecommunication Industry for their excellent resistance to high temperature, tensile strength and longer service life.
Specifications:
Additional Information:
View Complete details
Additional Information:
View Complete details